Uživatelé: 1 Uživatel(é)

Sdílení ?

0

Kliknutí ?

0

Poměr ?

0%

Kategorie

Štítky

Dlouhodobý test Olympus OM-D

 • nature2

   

  Co že? Recenze? Teprve? Ano! Nechtěl jsem psát unáhlené závěry a proto jsem si fotoaparát Olympus OM-D nejdříve řádně prověřil. Než se ale pustím do psaní názorů a postřehů, zkusím trochu nastínit svoje focení a můj postoj k fotoaparátům.

   

  První fotky na kompakt
  První fotky na kompakt

   

  Fotit jsem začal v roce 2007 na kompakt Sony DSC P200 (tuším). Ideální věc do začátku a jeden z mála kompaktů s kompletně manuálním režimem. Na tomhle foťáku jsem pochopil trochu co je čas, clona, iso. Focení mě chytlo a já si chtěl pořídit něco lepšího. Začal jsem si půjčovat tátův kinofilm Nikon F65. Ale to bylo drahý. Tuna zničených filmů a hrozný čekání na vyvolání. Ale mělo to něco do sebe.

  Jedna z kinofilmu
  Jedna z kinofilmu

   

  Přišly vánoce 2007 a já vyškemral u Ježíška ( díky taťko a mamčo !!! ) Nikona D80. A rázem se mi otevřely dveře do obrovského nového světa. Na D80 jsem nasadil starej plastovej seťák z kinofilmu 24-50 (myslím) a snažil se fotit. Časem jsem si pořídil Sigmu 10-20 po vzoru Davida Vepřeka a začal ničit realitu kroucením hran budov, stromů atd.

   
  Pokřivená realita od SigmyPokřivená realita od Sigmy

  Fotil jsem všechno a fotil jsem furt. Na osk-art.cz a na fotoaparat.cz jsem si vždycky vyslechl hroznou kritiku a snažil se z toho vzít ponaučení. Nikdy jsem nečetl žádnou knížku o focení a vlastně ani časopis. Sjížděl jsem různý galerky na webu a snažil se přijít na to, jak fotky, které se mi líbily, vznikaly. Možná je to chyba, ale nemám rád typy lidí (neberte to osobně) co studují různá čísílka, tabulky a podle toho se rozhodují. Já se řídím spíše pravidlem pokus/omyl. Takže do teď v podstatě neznám vlastnosti čipu CMOS, stěží vím jakej je rozměr políčka u FullFrame těla, nevím co jsou to křížový ostřící body atd. A nezajímá mě to :) Do teď jsem mohl žít bez tohoto vědění a bojím se, že kdybych začal rozumět tomu, z čeho je můj foťák složenej, tak bych pak víc přemejšlel a méně fotil. Teď jsem trochu odeběhl od tématu, ale chtěl jsem tím říct (a to je podstatný), že se řídím čistě pocitem a zkušenostmi.

  Nikon D7000 a jedna z prvních fotek
  Nikon D7000 a jedna z prvních fotek

   

  Ale zpět k tomu Nikonu. Na D80 jsem fotil dlouho, vyzkoušel jsem různý objektivy a s příchodem modelu Nikon D7000 jsem svojí milovanou D80 prodal a pořídil nové tělo. Tuším někdy na přelomu 2010 a 2011. Dostal jsem se na výbavu v hodnotě cca 40 - 50tis a víc jsem do toho dávat nechtěl. Dlouho mi i trvalo, než jsem pořídil první blesk. Používání blesků nemám rád, je to složitý a trvá to dlouho než je nastavíš a pak navíc zjistíš, že to kazí celou fotku :) Nicméně vždycky se mi líbily fotky s nádechem cross processu a tak nějak mi přišlo, že to leze spíš z Canonu (vím, byl jsem naivní). Navíc mě D7000 fakt zklamala, zdaleka to neostřilo tak, jak jsem doufal, s pevnou 50/1,8 to ostřilo uplně mimo, foťák byl pomalej a velkej.

   
  A jedna z Canonu 60D
  A jedna z Canonu 60D

   

  Inu rozhodl jsem se udělat velkou změnu a prodal vše, co jsem od Nikonu měl. A koupil jsem si Canona 60D se seťákem, později pevnou 50/1,4 a pak ještě rybku a tamrona 17-50/2,8 a blesk Canon 430. Takže výbava zase něco kolem 50 až 60tis. S tím jsem byl poměrně spokojený, barvičky dle mého gusta, možnost eLkových skel (vždycky jsem chtěl bílej kovovej objektiv), výklopnej display, dobrý video. Hmm byl dobrej. No ale do toho už mě nahlodával kamarád se Sony fotákama a já si čuchnul k jiným značkám než jen Canon a Nikon. A co jsem zjistil? Že Sony má technický vychytávky který mě fakt baví, rychlou sekačku, rychlý ostření, elektronickej hledáček, filtry atd atd. A najednou jsem měl nad hlavou velkej otazník a mě se otevřely oči. Zjistil jsem, že Canon a Nikon nemusí mít ty nejlepší foťáky.

   
  Jedna z prvních fotek OM-D a testing stabilizátoru při jízdě po českých silnicích :)
  Jedna z prvních fotek OM-D a testing stabilizátoru při jízdě po českých silnicích :)

   

  A do toho všeho přišel na trh Olympus OM-D. Jo jo, ten Olympus, co by nikoho nenapadl. Podle mě přehlížená značka, která začala vystrkovat růžky s řadou foťáků Pen, který jsme mohli vidět u Roba - robtrnka.com. O co vlastně jde? Jednoduše řečeno je to kompakt s vyměnitelnými objektivy. Díky čemuž se tělo foťáku dostává na menší rozměry a stejně tak i objektivy. OM-D je navíc vyrobeno tak, aby bylo odolné vůči vodě, prachu a hrubšímu zacházení. Takže máte malý, odolný fotoaparát s možností výměny objektivů. Hmm, to nezní špatně co? Ale jak to bude fotit? Bude to mít sekačku? Manuální nastavení? A co výstup? Polezou z toho fotky s ošklivou nebo nijakou kresbou, s aberací na hranách jako to známe od kompaktů?

   
  Foceno na 45/1,8
  Foceno na 45/1,8

   

  Taky mě to zajímalo a tak jsem si domluvil půjčení základní výbavy na otestování. Dostal jsem tedy cca na měsíc OM-D s battery gripem, 17/2,8 12/2,0 a setovým objektivem. Hmm, celá výbava se vešla do ledvinky a nezabrala mi ani třetinu fotobáglu. Divný. To nemůže fungovat, pomyslel jsem si. Ale hrozně se mi líbilo, jak je to malý a že to vypadá jako starej foťák. Do vzhledu jsem se zamiloval hned první pohled. Vzpomínám si první focení, byl jsem z toho vyplašenej a chvíli mi trvalo než jsem si nastavil vše tak, jak jsem měl na zrcadlovce. Po pár dnech užívání mi došlo, že to bylo špatně, protože OM-D toho umí víc a byla škoda se omezovat na funkce DSLR. První výtku, kterou mám k OM-D je velikost tlačítek pro náhled fotky a fn1. Ty jsou nešťastně řešený, ale dá se na to zvyknout a beru to jako určitou daň za velikost celého těla.

   
  Co se dá vytáhnout z čipu :)
  Co se dá vytáhnout z čipu :)

   

  Celkově jsem po těch letech tahání se s velkým foťákem měl trochu zakrnělej mozek a zbytečně jsem se omezoval. Až po nějakém čase jsem začal plně využívat dotykový displej, velikost a lehkost těla, univerzálnost setového objektivu atd. No a ohledně kvality obrazu. Max. rozlišení je kolem 16mbpix. Což je celkem uměrný k velikosti čipu (prej, četl jsem to někde na netu a teď si hraju na chytrýho). Ze začátku jsem měl problém s tím, že jsem nevěděl, co mi po cvaknutí vyleze za výsledek. U DSLR jsem za ty roky už aspon tak nějak tušil, co se stane, když cvaknu proti světlu, skrz trávu, když vypnu/zapnu ostření atd. Ale tady to pro mě byla velká neznámá. O to víc mě ale focení začalo opět bavit. Výsledky mě překvapovaly. Protisvětlo zvládá OM-D jinak než DSLR, pevná 45mm f1,8 mi navíc v určitém úhlu háže krásný fialový odlesk (pro většinu fotografů asi nechtěný efekt, ale já ho miluju) a prostě se s tím dá fakt vyhrát. Na druhou stranu se u mikro čipu (4/3 formát který má právě OM-D) nedočkáte tak brutálního bokehu (takový ty kolečka na rozmazaným pozadí). I když větší hloubka ostrosti (DOF) není někdy k zahození. Problém ale je, že podvědomě srovnávám Bokeh a DOF s fullframe foťáky, který jsou ale cenově někde jinde. U DSLR jsem se na pěkný Bokeh a DOF dostal jedině s dražšími objektivy...

   
  Ohledně toho ostření ... :)
  Ohledně toho ostření ... :)

   

  Autofokus. To je taky téma ty jo. Za tu dobu, co fotím, jsem v ruce ještě neměl foťák, kterýmu bych stoprocentně věřil při ostření na něco v pohybu. Kontinuálnímu (průběžnýmu ostření) se vyhýbám. Nejčastěji používám režim S-AF a fígl s předostřováním. Tedy v případech, kdy fotím sport. Možná jsem oldschooler, ale prostě mi to takhle vyhovuje. Velkou výhodou pro mě tedy je to, že nepotřebuji ultra drahý foťáky nebo objektivy s rychlým ostřením. Proč o tom ale píšu, OM-D neumí průběžně doostřovat při rychlém snímkování. Jestli jsem to teda dobře pochopil? Přiznám se, že nevím, protože jsem tenhle problém prostě neřešil, jelikož mě netrápí :) Ale ruku na srdce, vezmu-li fotáky ve stejné cenové hladině OM-D, Nikon D7000, Nikon D300, Canon 60D nebo třeba klidně i 7D tak ani jeden z nich v tomhle ostření nebude nějak extrémně vynikat. S většinou mám osobní zkušenost a tak vím, o čem mluvím.

   
  Tohle bylo focený na iso 3200 tuším, takové navnadění na odstaveček níže ...
  Tohle bylo focený na iso 3200 tuším, takové navnadění na odstaveček níže ...

   

  ISO. To je to zrní co sypete slepicím když si na fotáku nastavíte ISO třeba 3200 :) Moje stará D80 měla koukatelný iso 800, pak se na to nedalo koukat. D7000 tak 3200, Canon 60D tak 1600 a OM-D? Klidně tam prdnu 3200 a vím, že to horší jak na Nikonu nebude a to mi stačí :) Nějak nevím co víc k tomuhle napsat. Fotím na iso 400 - 1600 a většinou v tom nevidím rozdíl.

   
  DOF ...
  DOF ...

   

  No a pak tu jsou třeba objektivy. Téma na dlouhé zimní večery někde u píva v hospodě. Každej výrobce vyrábí skvělá skla. Zeiss, Nikkor, Canon, Zuiko ... A naštěstí máme na výběr. Opět mi rukami prošlo mnoho skel. Nejvíc unešenej jsem byl asi ze Soňáckýho objektivu 70-200/2,8 XYXYXYXY (nějaký šílený označení který si nepamtuju ), ale to byl objektiv za více jak tři moje vejplaty, takže ten neřeším :) A co se týče nabídky skel na OM-D. Velkou výhodou je kompatibilita skel z Panasonicu. Olympus nabízí převážně kvalitní skla s pevným ohniskem. Panasonic už začal nabízet zoomové světelné objektivy, například 35 - 100/2,8 (v přepočtu nejpoužívanější teleobjektiv 70-200/2,8 u jiných značek ). Takže na výběr už opravdu je! A ceny? Cca stejné jako u DSLR. Ha, to je hrozný co? Ale není! Za relativně stejnou cenu mám objektiv se stejnými parametry (ohnisko a clona), ale váží méně jak polovinu a dám si ho do kapsy u košile. Udělej tohle s tvojí 85/1,8 nebo 150/1,8 :) Největší paráda pak je setový objektiv 12-50/3,5-5,6 (ekv. 24-100 na DSLR), který má elektrický zoom, lehce přepnutelný na manuální (klasický) režim a hlavně makro režim! Jo a taky má funkční tlačítko, kterému můžete dát jakoukoli funkci :)

  Focení lidí ...
  Focení lidí ...

   

  Už na vás ale prdím a nevím co více bych napsal. Zabředával bych víc a víc a tenhle článek by byl nekonečnej a ještě nudnější. Poslední věc, co naťuknu je nekonečné téma "Je to OM-D lepší než ..." Lidi, nejde říct, co je lepší a co ne. A hlavně nesrovnávejte foťák za 29k s foťákem za 69k a více :) Ono OM-D nebude moc pozadu, ale prostě je to nesrovnatelný. Jestli se rozhodujete nad koupí foťáku nebo výměnou výbavy, tak si nejdřív řekněte kolik do toho jste ochotný pustit peněz, pak se koukněte na net a srovnejte si nabídku a vybírejte. Moje rada je nebrat velký zřetel na čísílka pod těmi fotáky, ony totiž v tý kategorii budou překvapivě dost podobný, ale přemejšlejte spíš nad tím, co od toho fotáku budete chtít, jaké fotáky mají kamarádi (můžete si pak půjčovat výbavu), kolik stojí další doplňky atd a pak až teprve řešte, jestli je pro vás důležitá rychlost sekvence nebo rozlišení videa :) Pak se vám nestane, že si pořídíte foťák a po sléze zjistíte, že na něj nejde připojit mikrofon, což se stalo kamarádovi co si koupil Sony Nex :)

   
  Tak jak to tedy je? :)
  Tak jak to tedy je? :)

   

  A úplně závěrem. Jsem rád za to, že jsem si vyzkoušel poměrně hodně foťáků. Jsem rád, že jsem neměl FullFrame, protože vím, že bych ho pak chtěl a hrozně bych se kvůli tomu zadlužil. Zároveň bych ale nevyužil to, co by mi nabízel. Mám teď malej foťák, ze kterýho zdaleka neždímu maximum a baví mě. A tahat se s velkou zrcadlovkou, která mi nabídne to samý ne-li méně, už nechci ... Těším se na vaše komentáře a jsem zvědavej na diskuzi :) Jo a jestli to někdo fakt přečetl až sem, tak je fakt borec a za odměnu tu je galerka s výběrem fotek z OM-D.

   

  Moje nynější výbava:

  Olympus OM-D M-5 silver
  Olympus Zuiko 12-50/3,5-5,6
  Olympus Zuiko 45/1,8
  Olympus Zuiko 40-150/4-6,3
  Samyang 7,5/3,5

  2x blesk čínského původu
  Čínské odpalovače blesků

   

  A poslední věc, můj vývoj ve focení je nejlépe vidět ve fotogalerií na výše zmíněném osk-art.cz, přímo zde: KUbajsz

   

  A kompletní galerie k článku: http://www.kubajsz.com/olympus-om-d-a-moje-foceni-2008-2013/


5 komentářů
 • Fišer Jakub
  Fišer Jakub Ahoj, děkuji za vysvětlení :) V podstatě jsem to s tím Bokehem myslel podobně, jen jsem to neštastně formuloval. Aspoň jsem zase o něco chytřejší :)
  8. ledna 2013 - 1 se to líbí
 • Fišer Jakub
  Fišer Jakub Ted nevím, jestli jsem to tam psal nebo na to zapomněl. Někdy je ta velká HO spíš k dobru, jak píšeš :) S tím Bokehem jsem se sekl, ale na moji obhajobu píšu v úvodu, že mě tyhle technický názvy moc neberou a šlo mi o to, udělat recenzi hlavně pro začínaj...  více
  9. ledna 2013
 • Hyka Tomáš
  Hyka Tomáš Ahoj, napsal jsi to skvěle. Já na rozdíl od Tebe FF Nikon D700 a kvalitní objektivy používám několik let. Na digi zrcadlovce jsem začal Olympusem E300, později E3. Byl jsem vždy velmi spokojen s kvalitou Oly těl i objektivů. V republice jsem s E300 nafoti...  více
  10. ledna 2013
 • Fišer Jakub
  Fišer Jakub Jen k tomu Bokehu http://www.facebook.com/photo.php?fbid=522538547780226&set=a.515624408471640.123395.110554202311998&type=1&theater :)
  16. ledna 2013